FILMbis.>>Na stole>>Poznáme držiteľov filmových ocenení

Poznáme držiteľov filmových ocenení

Rozdali Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2017

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Bol som vo Filmovom kabinete

Témou mojej prednášky bola Poľská filmová škola. Prvá povojnová filmová "vlna" z krajiny spoza železnej opony, ktorá rozčerila hladinu dobového kina.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Krakovský filmový festival

28.5. - 4.6.2017

Jeden z najstarších európskych filmových festivalov priniesol aj v tomto roku pestrú nádielku krátkych hraných filmov, dokumentov, hudobných dokumentárnych filmov a animácií.

Kino na hranici/Kino na granicy

28.4. - 3.5.2017

Český Těšín/Cieszyn

19. ročník filmovej prehliadky Kino na hranici sa koná od 28. apríla do 3. mája 2017 v Cieszyne a v Českom Těšíně.

7. Slnko v sieti

7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

Odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti - za filmové diela a tvorivé výkony roku 2016 - sa uskutoční 7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

MFFK Febiofest 2017

24. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest

V 10 programových sekciách uvedie 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 122 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 153 premietaniach. Celkovo tohtoročný MFFK Febiofest spolu s regiónmi uvedie 235 projekcií v 11 mestách a 16 kinách po Slovensku.

Dejiny slovenskej kinematografie 1896 - 1969

Nové knižné vydanie našich filmových dejín

Dejiny slovenskej kinematografie z pera dvojice autorov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej prvýkrát vyšli už v roku 1997.

Aktualizované, rozšírené a doplnené vydanie prvej časti textu, do roku 1969, vychádza v predjarí roku 2017.

Poznáme držiteľov filmových ocenení

Rozdali Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2017

V piatok večer 6. apríla 2018 rozdali v bratislavskej Starej tržnici Národné filmové ceny. Ceny udeľovala Slovenská filmová a televízna akadémia za najkvalitnejšie filmy a tvorivé výkony minulého roka.

Nominácie i konečné výsledky - ocenenia sú výsledkom hlasovania slovenských filmových akademikov. Najlepší film roku 2017 vyberali v kategórii hraného, dokumentárneho a animovaného filmu.

Okrem toho sa oceňovali aj jednotlivé tvorivé výkony, predovšetkým najlepšia filmová réžia, kamera, strih, zvuk, scenár, kostýmy, masky, hlavné i vedľajšie herecké úlohy a ešte niektoré ďalšie výkony. Celý priebeh slávnostného večera vysielala v priamom prenose na Jednotke RTVS.

Na celej čiare bodovala Čiara

Slávnostný večer odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti ovládla Čiara režiséra Petra Bebjaka. Patrí jej Slnko v sieti v kategórii najlepší hraný film, snímka bodovala aj v ďalších piatich kategóriách. Divácku cenu si odniesla hudobná rodinná komédia Spievankovo a kráľovná Harmónia Diany Novotnej.

Snímka Čiara zvíťazila v kategórii najlepší hraný film, patrí jej aj Slnko v sieti za najlepšiu filmovú réžiu pre Petra Bebjaka, za najlepší filmový strih pre Mareka Kráľovského, za najlepší filmový zvuk pre Viktora Krivosudského, za najlepšiu filmovú hudbu pre Slava Solovica i za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Tomáša Maštalíra. Celkovo získala Čiara šesť cien z trinástich nominácií.

Tri sošky Slnko v sieti z desiatich nominácií si odniesli tvorcovia filmu Piata loď.

Snímka bola ocenená za scenár pre Mareka Leščáka a Ivetu Grófovú, cenu si prevzala aj Denisa Buranová v kategórii najlepší kameramanský výkon, patrí jej aj cena v kategórii najlepší architekt – scénograf, ktorú získala spolu s kolegami Ivetou Grófovou, Miroslavom Králom a Ivou Němcovou.

Slnko v sieti pre ďalších filmárov

V kategórii najlepší dokumentárny film zvíťazila snímka Diera v hlave režiséra Roberta Kirchhoffa, najlepším animovaným filmom sa stal Ocko hrdina zo seriálu Websterovci od Kataríny Kerekesovej.

Cenu za najlepšie kostýmy získala Katarína Štrbová Bieliková za film Křižáček, za najlepšie masky boli ocenení Martin Jankovič a Zuzana Paulini, spolupracovali na filme Únos.

V kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe bola ocenená Zuzana Kronerová za film Baba z ľadu, za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala cenu Judit Bárdos vo filme Out a najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe predviedol Robert Roth vo filme Nina.

Slnko v sieti

Národné filmové ceny Slnko v sieti sa odovzdávali najkvalitnejším filmom a tvorivým výkonom za rok 2017. Celkovo sa udeľovali v sedemnástich kategóriách, cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii si na ceremoniáli prevzali filmoví architekti Viliam J. Gruska a Roman Rjachovský.

Divácku cenu získal film Spievankovo a kráľovná Harmónia režisérky Diany Novotnej, rozhodli o tom diváci na základe online hlasovania z celkového počtu 27 prihlásených filmov. Na ôsmom ročníku podujatia bolo ocenených 9 z celkovo 16 nominovaných filmov.

Po ocenení tvorcov prichádza Týždeň slovenského filmu

Udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti po prvýkrát predchádza prehliadke Týždeň slovenského filmu, ktorá sa začína v pondelok 9. apríla v bratislavskom Kine Lumière. Otváracím filmom bude Dubček režiséra Laca Halamu o významnom štátnikovi československých dejín.

Prehliadka Týždeň slovenského filmu potrvá do 15. apríla a uvedie celkovo 39 slovenských filmov, ktoré mali v minulom roku premiéru.

Vybrané filmy sa v rovnakom termíne budú premietať aj v ďalších deviatich slovenských mestách, a to Banská Bystrica (Filmový klub v Múzeu SNP), Kežmarok (Kino Iskra), Košice (Kino Úsmev), Martin (Kino Strojár), Nitra (Kinoklub Tatra), Spišská Nová Ves (Kino Mier), Trenčín (ArtKino Metro), Trnava (Kultúrne centrum Malý Berlín) a Žilina (Stanica Žilina-Záriečie). V bratislavskom Kine Lumière je počas celého týždňa pripravený aj bohatý sprievodný program.

Týždeň slovenského filmu a odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky Mareka Maďariča.

 

V texte boli využité tlačové informácie SFTA, zdroj www.sfta.sk.