FILMbis.>>Na stole>>Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

Poznáme držiteľov filmových ocenení

Rozdali Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2017

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Bol som vo Filmovom kabinete

Témou mojej prednášky bola Poľská filmová škola. Prvá povojnová filmová "vlna" z krajiny spoza železnej opony, ktorá rozčerila hladinu dobového kina.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Krakovský filmový festival

28.5. - 4.6.2017

Jeden z najstarších európskych filmových festivalov priniesol aj v tomto roku pestrú nádielku krátkych hraných filmov, dokumentov, hudobných dokumentárnych filmov a animácií.

Kino na hranici/Kino na granicy

28.4. - 3.5.2017

Český Těšín/Cieszyn

19. ročník filmovej prehliadky Kino na hranici sa koná od 28. apríla do 3. mája 2017 v Cieszyne a v Českom Těšíně.

7. Slnko v sieti

7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

Odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti - za filmové diela a tvorivé výkony roku 2016 - sa uskutoční 7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

MFFK Febiofest 2017

24. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest

V 10 programových sekciách uvedie 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 122 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 153 premietaniach. Celkovo tohtoročný MFFK Febiofest spolu s regiónmi uvedie 235 projekcií v 11 mestách a 16 kinách po Slovensku.

Dejiny slovenskej kinematografie 1896 - 1969

Nové knižné vydanie našich filmových dejín

Dejiny slovenskej kinematografie z pera dvojice autorov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej prvýkrát vyšli už v roku 1997.

Aktualizované, rozšírené a doplnené vydanie prvej časti textu, do roku 1969, vychádza v predjarí roku 2017.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

Celovečerný dokumentárny film v programe prehliadky

Po tom, čo sa koncom júna 2017 vo vysielaní Dvojky RTVS predstavila skrátená, hodinová verzia dokumentu Boli pri tom, budú mať onedlho diváci príležitosť vidieť aj plnohodnotnú, celovečernú verziu filmu.

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu, ktoré sa v bratislavskom kine Lumière bude konať od 9. až do 15. apríla 2018.

Deväťdesiatminútový dokument o trinástich bývalých riaditeľoch Slovenskej televízie, resp. RTVS, ktorí toto médium riadili v časovom oblúku od roku 1989 až do leta roku 2017, uvedú v programe prehliadky v stredu 11. apríla o 16.30.

Film prináša nielen portréty jednotlivých vrcholových manažérov, ich spomienky a postoje v minulosti aj v súčasnosti, ale je zároveň aj impozantnou dokumentárnou freskou nášho spoločenského vývoja počas takmer troch desaťročí.

Dokumenty v programe prehliadky

Prehliadka v priebehu celého týždňa prinesie priehršť slovenských hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali v minulom roku svoju premiéru.

Viaceré z uvedených titulov sú nominované aj v jednotlivých kategóriách národnej filmovej ceny Slnko v sieti, pričom slávnostné vyhlásenie výsledkov sa tento rok premiérovo uskutoční ešte pred Týždňom slovenského filmu - večer 6. apríla 2018 - od čoho si organizátori sľubujú väčší divácky záujem práve o ocenené filmy.

Ale záujem si nepochybne zaslúžia aj mnohé diela, ktoré nakoniec sošku Slnka v sieti nezískajú, a nepochybne aj filmy, ktoré neboli ani nominované.

Aj film Boli pri tom (rež. Tomáš Hučko) bol do súťaže o národnú filmovú cenu prihlásený, v hlasovaní však akademici uprednostnili iné tituly: Mečiar (rež. Tereza Nvotová), Diera v hlave (rež. Robert Kirchhoff) a Ťažká duša (rež. Marek Šulík).

Týždeň slovenského filmu ich ponúka vo svojom programe v zostave ďalších do súťaže prihlásených, no nenominovaných dokumentov: Bars dobrý film (rež. Ján Stračina), Červená (rež. Olga Sommerová), Desať rokov lásky (rež. Adam Hanuljak), Hotel Úsvit (rež. Mária Rumanová), Vábenie výšok (rež. Pavol Barabáš), Varga (rež. Soňa Maletzová).

Zostavu minuloročných dokumentov navyše v programe prehliadky dopĺňajú aj tituly, ktoré do súťaže o národnú cenu prihlásené neboli, no dotvárajú celkový obraz o slovenskej (resp. zahranično - koprodukčnej) dokumentárnej produkcii v minulom roku.

Týždeň slovenského filmu teda uvedie aj filmy Svet podľa Daliborka (rež. Vít Klusák), Vlk z Královských Vinohrad (rež. Jan Němec) a Sprisahanie šedej rasy (rež. Maroš Berák).

Na rovnakej štartovej čiare - pred divákmi

Nech už na slávnostnom večeri dopadne zverejnenie výsledkov hlasovania v kategórii najlepší dokumentárny film akokoľvek, v kinosálach Týždňa slovenského filmu sa všetky tituly programu postavia na rovnakú štartovú čiaru. Kvalitu a hodnotu, prípadne aj nedostatky všetkých predvádzaných dokumentov budú mať príležitosť ooceniť samotní diváci. Vo svojich verdiktoch môžu byť dokonca aj prísnejší, ako hlasujúci akademici, uvidíme.

Čas uvedenia jednotlivých dokumentov nájde záujemca v podrobnom programe podujatia.