FILMbis.>>Na stole>>Akademici už rozhodli, dozvieme sa 6. apríla

Poznáme držiteľov filmových ocenení

Rozdali Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2017

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Bol som vo Filmovom kabinete

Témou mojej prednášky bola Poľská filmová škola. Prvá povojnová filmová "vlna" z krajiny spoza železnej opony, ktorá rozčerila hladinu dobového kina.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Krakovský filmový festival

28.5. - 4.6.2017

Jeden z najstarších európskych filmových festivalov priniesol aj v tomto roku pestrú nádielku krátkych hraných filmov, dokumentov, hudobných dokumentárnych filmov a animácií.

Kino na hranici/Kino na granicy

28.4. - 3.5.2017

Český Těšín/Cieszyn

19. ročník filmovej prehliadky Kino na hranici sa koná od 28. apríla do 3. mája 2017 v Cieszyne a v Českom Těšíně.

7. Slnko v sieti

7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

Odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti - za filmové diela a tvorivé výkony roku 2016 - sa uskutoční 7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

MFFK Febiofest 2017

24. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest

V 10 programových sekciách uvedie 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 122 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 153 premietaniach. Celkovo tohtoročný MFFK Febiofest spolu s regiónmi uvedie 235 projekcií v 11 mestách a 16 kinách po Slovensku.

Dejiny slovenskej kinematografie 1896 - 1969

Nové knižné vydanie našich filmových dejín

Dejiny slovenskej kinematografie z pera dvojice autorov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej prvýkrát vyšli už v roku 1997.

Aktualizované, rozšírené a doplnené vydanie prvej časti textu, do roku 1969, vychádza v predjarí roku 2017.

Akademici už rozhodli, dozvieme sa 6. apríla

Nominácie na Slnko v sieti za rok 2017

Nominácie na národnú filmovú cenu Slnko v sieti ovládla Čiara, tesne ju nasleduje film Piata loď, píše tlačová správa po prvom kole hlasovania členov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie o nomináciách národnej filmovej ceny Slnko v sieti.

V jednotlivých kategóriách - najlepšie diela a najlepšie tvorivé výkony - sa do užšieho výberu dostali spravidla traja kandidáti, o ktorých medzičasom akademici v druhom kole opäť hlasovali.

No a už je rozhodnuté aj o víťazoch jednotlivých kategórií - hlasovanie druhého kola sa uzavrelo v pondelok 12. marca, no víťazné filmy a ocenené profesie spoznáme až 6. apríla, pri slávnostnom vyhlásení výsledkov v Starej tržnici.

Z čoho sa vyberalo

V prvom kole rozhodovali akademici z ponuky všetkých prihlásených a akceptovaných filmov (ak splnili formálne náležitosti, predpísané štatútom súťaže). Kompletný zoznam prihlásených filmov nájdete na konci článku.

V kategórii celovečerných hraných filmov sa vyberalo z dvanástich titulov.

Na rozdiel od minulého roka, keď nomináciám a potom aj konečnému verdiktu dominovali prevažne české produkcie s menšinovým až minimálnym slovenským koprodukčným vkladom (Masaryk, Ja, Olga Hepnarová), tento rok ponechali rozvážni akademici prihlásený český film Baba z ľadu (s menšinovou slovenskou účasťou) takmer bez povšimnutia.

O cenu sa bude uchádzať "iba" v kategórii najlepší scenár autora Bohdana Slámu a film ašpiruje aj na ocenenie za tvorivý výkon najlepšieho architekta - scénografa. Ale tiež o cenu za najlepšiu hlavnú ženskú úlohu, o ktorú sa uchádza - celkom oprávnene - Zuzana Kronerová.

Mimochodom, v českej súťaži Český lev sa to tento rok s nomináciami filmu Baba z ľadu len tak hemžilo, okrem kategórie najlepší film a najlepšia réžia sa titul vyskytoval prakticky aj vo všetkých ostatných kategóriách. Na slávnostnom vyhlásení výsledkov (10. marca) film získal napokon až šesť sošiek Českých levov.

Zrejme oprávnene z ďalšej slovenskej súťaže vypadol aj český dokument Olgy Sommerovej Červená (s minimálnou, nebadateľnou, asi len formálnou slovenskou koprodukčnou účasťou), hoci v Prahe získal dokument Českého leva za najlepší dokument.

Podobne zo slovenského úžšieho výberu vypadol zrejme zaslúžene väčšinovo český film Křižáček. No a pod čiarou nominácií zostali samozrejme aj mnohé väčšinovo slovenské filmy.

Nominované a nenominované filmy

Hádam je celkom pochopiteľné, že sa do užšieho výberu nedostali filmy ako Cuky Luky film (sfilmované postavičky zo zábavnej relácie komerčnej televízie), či amatérsky film Obchádzka na ceste k dokonalej ilúzii.

Z ďalších bojov o ocenenie vypadol aj trochu kontroverzný projekt štyroch režisérov Dogg, ale v hlavných kategóriách aj obľúbenci slovenskej filmovej kritiky a publicistiky: Out či Nina.

Posledne menovaný film nie je v záverečnom finiši o najlepší film, ale dostal šancu v kategórii najlepšia filmová réžia, i v kategóriách najlepšia kamera a najlepší zvuk a ešte i v kategórii najlepšia vedľajšia ženská úloha.

Kompletný zoznam všetkých nominovaných diel a výkonov prinášame v závere článku (pod zoznamov všetkých prihlásených filmov), teraz aspoň predbežná rekapitulácia troch nominovaných hraných filmov, z ktorých akademici hlasovaním medzičasom vybrali len jedného víťaza - ale zatiaľ ho taja:

Čiara, Piata loď, Špina. Pravdupovediac, veľké prekvapenie sa neudialo, tieto nominácie sa viac-menej dali očakávať.

O niečo väčšie prekvapenie nastalo v kategórii dokumentárnych filmov. Tam akademici vyberali z celkovo desiatich prihlásených titulov. No a o cenu za najlepší dokument za rok 2017 sú nominované tieto tituly: Diera v hlave, Mečiar a Ťažká duša.

Prihlásené filmy

Uvádzame sľúbený zoznam všetkých prihlásených filmov jednotlivých kategórií o cenu Slnko v sieti 2017.

HRANÉ FILMY

Baba z ľadu, r. Bohdan Sláma

Cuky Luky film, r. Karel Janák

Čiara, r. Peter Bebjak

Dogg, r. Slavomír Zrebný, Viliam Csino, Enrik Bistika, Jonáš Karásek

Křižáček, r. Václav Kadrnka

Nina, r. Juraj Lehotský

Obchádzka na ceste k dokonalej ilúzii, r. Robert Fiľo

Out, r. György Kristóf

Piata loď, r. Iveta Grófová

Spievankovo a kráľovná Harmónia, r. Diana Novotná

Špina, r. Tereza Nvotová

Únos, r. Mariana Čengel Solčanská

 

DOKUMENTÁRNE FILMY

Bars dobrý film, r. Ján Stračina

Boli pri tom, r. Tomáš Hučko

Červená, r. Olga Sommerová

Diera v hlave, r. Robert Kirchhoff

Hotel Úsvit, r. Mária Rumanová

Mečiar, r. Tereza Nvotová

Ťažká duša, r. Marek Šulík

Vábenie výšok, r. Pavol Barabáš

Varga, r. Sonya Maletz

10 rokov lásky, r. Adam Hanuljak

 

ANIMOVANÉ FILMY

Aúúúna, r. Lina Šuková

Lichožrúti, r. Galina Miklínová

Ocko hrdina (Websterovci), r. Katarína Kerekesová

Žltá, r. Ivana Šebestová

39 týždňov, 6 dní, r. Joanna Kozuch, Boris Šima

Nominácie

A tu sú všetky nominácie národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 217:

Najlepší hraný film

Čiara r.: Peter Bebjak prod.: Wanda Adamík Hrycová

Piata loď r.: Iveta Grófová prod.: Katarína Krnáčová, Iveta Grófová, Jiří Konečný

Špina r.: Tereza Nvotová prod.: Peter Badač, Miloš Lochman

 

Najlepší dokumentárny film

Diera v hlave r.: Robert Kirchhoff prod.: Barbara Janišová Feglová

Mečiar r.: Tereza Nvotová prod.: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Tereza Polachová, Kateřina Černá, Pavel Strnad

Ťažká duša r.: Marek Šulík prod.: Jana Belišová

 

Najlepší animovaný film

Lichožrúti r.: Galina Miklínová prod.: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Trojan

Ocko hrdina (Websterovci) r.: Katarína Kerekesová prod.: Katarína Kerekesová

Žltá r.: Ivana Šebestová prod.: Katarína Kerekesová, Ivana Laučíková

 

Najlepšia filmová réžia

Peter Bebjak film: Čiara

Iveta Grófová film: Piata loď

Juraj Lehotský film: Nina

 

Najlepší filmový scenár

Peter Balko film: Čiara

Marek Leščák, Iveta Grófová film: Piata loď

Bohdan Sláma film: Baba z ľadu

 

Najlepší kameramanský výkon

Denisa Buranová film: Piata loď

Norbert Hudec film: Nina

Martin Žiaran film: Čiara

 

Najlepší filmový strih

Jiří Brožek, Michal Lánský, Janka Vlčková film: Špina

Tono Fabian film: Piata loď

Marek Kráľovský film: Čiara

 

Najlepší filmový zvuk

Viktor Krivosudský film: Čiara

Tobiáš Potočný film: Nina

Tobiáš Potočný, Matej Hlaváč film: Piata loď

 

Najlepšia filmová hudba

Matej Hlaváč film: Piata loď

Jonatán Pastirčák, Adam Matej film: Špina

Slavo Solovic film: Čiara

 

Najlepší architekt - scénograf

Denisa Buranová, Iveta Grófová, Miroslav Král, Iva Němcová film: Piata loď

Václav Novák film: Čiara

Jan Vlasák film: Baba z ľadu

 

Najlepšie kostýmy

Martina Čerňáková film: Piata loď

Ján Kocman film: Čiara

Katarína Štrbová Bieliková film: Křižáček

 

Najlepšie masky

Martin Jankovič, Zuzana Paulini film: Únos

Michaela Kicková film: Čiara

Vladimír Wittgruber, Zuzana Peschlová film: Špina

 

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe

Zuzana Kronerová (Hana) film: Baba z ľadu

Dominika Morávková (Lena) film: Špina

Vanessa Szamuhelová (Jarka) film: Piata loď

 

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Judit Bárdos (Eszter) film: Out

Petra Fornayová (Mama) film: Nina

Kristína Kanátová (Lucia Krajňáková) film: Čiara

Anna Šišková (Lenina Matka) film: Špina

 

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

Tomáš Maštalír (Adam Krajňák) film: Čiara

Pavel Nový (Broňa) film: Baba z ľadu

Sándor Terhes (Ágoston) film: Out

 

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Daniel Heriban (Efendi) film: Únos

Andy Hryc (Peter Bernard) film: Čiara

Robert Roth (Otec) film: Nina

Článok využíva informácie z tlačových správ SFTA.