FILMbis.>>Festival>>MFFK Febiofest 2018

Poznáme držiteľov filmových ocenení

Rozdali Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2017

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Bol som vo Filmovom kabinete

Témou mojej prednášky bola Poľská filmová škola. Prvá povojnová filmová "vlna" z krajiny spoza železnej opony, ktorá rozčerila hladinu dobového kina.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Krakovský filmový festival

28.5. - 4.6.2017

Jeden z najstarších európskych filmových festivalov priniesol aj v tomto roku pestrú nádielku krátkych hraných filmov, dokumentov, hudobných dokumentárnych filmov a animácií.

Kino na hranici/Kino na granicy

28.4. - 3.5.2017

Český Těšín/Cieszyn

19. ročník filmovej prehliadky Kino na hranici sa koná od 28. apríla do 3. mája 2017 v Cieszyne a v Českom Těšíně.

7. Slnko v sieti

7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

Odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti - za filmové diela a tvorivé výkony roku 2016 - sa uskutoční 7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

MFFK Febiofest 2017

24. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest

V 10 programových sekciách uvedie 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 122 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 153 premietaniach. Celkovo tohtoročný MFFK Febiofest spolu s regiónmi uvedie 235 projekcií v 11 mestách a 16 kinách po Slovensku.

Dejiny slovenskej kinematografie 1896 - 1969

Nové knižné vydanie našich filmových dejín

Dejiny slovenskej kinematografie z pera dvojice autorov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej prvýkrát vyšli už v roku 1997.

Aktualizované, rozšírené a doplnené vydanie prvej časti textu, do roku 1969, vychádza v predjarí roku 2017.

MFFK Febiofest 2018

Slávnostné otvorenie jubilejného 25. ročníka

Vo švrtok 15. marca v bratislavskom kine Lumière slávnostne otvorili jubilejný 25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest.

V Bratislave prebieha festival celý týždeň, od 15. do 21. marca 2018, ako najväčšia putovná prehliadka zavíta následne do ďalších 10 slovenských miest – do Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Levíc, Martina, Popradu, Prešova, Prievidze, Trenčína a Trnavy.

„Je skvelé, že festival ani po 25 rokoch nestratil vnútornú dynamiku a že v posledných rokoch vzniká v atmosfére spolupráce naprieč slovenským filmovým prostredím.

Doba a svet okolo nás sa rýchlo menia a ani festival sa nemôže vyhýbať zmenám. Blížiaci sa ročník bude nielen oslavou veľkých výročí, ale aj ďalším razantným krokom k modernému, atraktívnemu filmovému sviatku s ponukou súčasných i starších filmov a s programom pre laikov i filmových profesionálov z celého sveta,“ povedal umelecký riaditeľ festivalu Přemysl Martinek ešte v čase príprav jubilejného podujatia.

V aktuálnom ročníku bude už po piatykrát dominantou programu súťažná sekcia V strede Európy.

Aj tento rok sa v súťaži stretne 20 hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych krátkych snímok do 30 minút zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, a od nášho najbližšieho západného suseda, z Rakúska.

V programe jubilejného 25. ročníka sa predstavujú aj exkluzívne predpremiéry nových domácich filmov v sekcii Slovenská filmová krajina, ktorá je divácky najúspešnejšou a najnavštevovanejšou sekciou.

Súčasťou sekcie je napríklad aj koprodukčný česko - slovenský film Hmyz, najnovšie dielo režiséra Jana Švankmajera. Premietnutím tohto filmu sa festival zahájil.

Z nových filmov sa v sekcii premietne aj dokument o Alexovi Mlynárčikovi, výraznej multi umeleckej osobnosti, ktorú v diele pod názvom Inde realizovalo duo režisérov, Juraj Novota a Marian Urban.

Bruselské peripetie trojice slovenských rómskych mladíkov, na ich ceste za lepším životom a šťastím prináša belgicko - slovenský titul Kvetinárstvo, ktorý nakrútil režisér Ruben Desiere. Nemecko - slovenskou koprodukciou je film Sloboda režiséra Jana Speckenbacha.

Súčasťou sekcie je aj najnovší hodinový dokument Dušana Trančíka Svetlé miesto o osobnostiach politického, kultúrneho a spoločenského života na moravsko - slovenskom pomedzí, kde sa začiatkom 20. storočia odohralo historické zblíženie Čechov a Slovákov.

Celovečerný dokument Válek režiséra Patrika Lančariča prináša pokus o portrét jednej z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho, spoločenského a politického terénu.

Výber nových snímok z celého sveta a aj tých ovenčených z prestížnych festivalov, uvádza exkluzívne a len počas festivalu, sekcia Klubový film dnes. Diela zlatých fondov svetovej aj slovenskej kinematografie prezentuje sekcia Zrkadlo minulosti.

V programe Febiofestu pokračujú aj sekcie pre náročného diváka Experimental a Kinoikon+ a MFFK Febiofest prináša aj Filmový kabinet deťom.

Program pre filmových profesionálov pod názvom Industry Days predstavuje zástupcom filmových festivalov desiatku najočakávanejších pripravovaných slovenských filmových projektov.

 

V texte boli využité informácie tlačovej správy MFFK Febiofestu.