FILMbis.>>Festival>>MFFK Febiofest 2017

Poznáme držiteľov filmových ocenení

Rozdali Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2017

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Bol som vo Filmovom kabinete

Témou mojej prednášky bola Poľská filmová škola. Prvá povojnová filmová "vlna" z krajiny spoza železnej opony, ktorá rozčerila hladinu dobového kina.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Krakovský filmový festival

28.5. - 4.6.2017

Jeden z najstarších európskych filmových festivalov priniesol aj v tomto roku pestrú nádielku krátkych hraných filmov, dokumentov, hudobných dokumentárnych filmov a animácií.

Kino na hranici/Kino na granicy

28.4. - 3.5.2017

Český Těšín/Cieszyn

19. ročník filmovej prehliadky Kino na hranici sa koná od 28. apríla do 3. mája 2017 v Cieszyne a v Českom Těšíně.

7. Slnko v sieti

7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

Odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti - za filmové diela a tvorivé výkony roku 2016 - sa uskutoční 7. 4. 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

MFFK Febiofest 2017

24. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest

V 10 programových sekciách uvedie 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 122 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 153 premietaniach. Celkovo tohtoročný MFFK Febiofest spolu s regiónmi uvedie 235 projekcií v 11 mestách a 16 kinách po Slovensku.

Dejiny slovenskej kinematografie 1896 - 1969

Nové knižné vydanie našich filmových dejín

Dejiny slovenskej kinematografie z pera dvojice autorov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej prvýkrát vyšli už v roku 1997.

Aktualizované, rozšírené a doplnené vydanie prvej časti textu, do roku 1969, vychádza v predjarí roku 2017.

MFFK Febiofest 2017

Slávnostné otvorenie 24. ročníka

V stredu, 2. marca v bratislavskom kine Lumière slávnostne otvorili už 24. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Prináša premiéry viacerých nových slovenských filmov, tituly ocenené na Berlinale, snímky nominované na Oscara či ocenené na prestížnych festivaloch v Cannes, Benátkach či Rotterdame.

Súčasťou týždňového sviatku kina budú tiež unikátne premietania archívnych diel, experimentálne, detské filmy i bohatý sprievodný program.

Súťažná sekcia prinesie už po piatykrát aj výber najzaujímavejších krátkych hraných, animovaných, dokumentárnych a experimentálnych filmov. V sekcii s názvom V strede Európy budú súťažiť filmy tvorcov z krajín V4 (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko) a z Rakúska.

V hlavnom meste sa festival uskutoční od 2. do 8. marca 2017 a výber z bratislavskej časti poputuje od 4. marca do 7. apríla 2017 až do 10 slovenských miest - do Košíc, Prešova, Martina, Banskej Bystrice, Levíc, Trnavy, Trenčína, Prievidze, Kežmarku a po prvýkrát aj do Popradu.

Súčasťou otvorenia festivalu v Bratislave bolo aj slávnostné odovzdanie Výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov za rok 2016. V kategórii Naj­lepší klubový film triumfoval dokument Sloboda pod nákladom režiséra Pavla Barabáša.

Výročnú cenu za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu dostali tento rok opäť dve osobnosti. Slovenský spisovateľ, básnik, surrealista, výtvarník, patafyzik, scenárista, dramaturg, kritik a prekladateľ Albert Marenčin, ktorý tento rok oslavuje 95 rokov. Na festivale premietnu aj reštaurovanú verziu filmu režiséra Stanislava Barabáša Pieseň o sivom holubovi z roku 1961, ku ktorému Marenčin napísal scenár (spolu s Ivanom Bukovčanom).

Druhým oceneným je český scenárista, dramaturg a režisér Lubor Dohnal. Spolupracoval na viacerých slávnych tituloch československej novej vlny, napríklad ako spoluautor na scenári debutu Juraja Jakubiska Kristove roky (1967), s Elom Havettom na scenári jeho filmu Slávnosť v botanickej záhrade (1969), Dohnal je tiež autorom scenára filmu Ivana Balaďu Archa bláznov (1970) a ďalších.

Obaja ocenení si trofej – symbolický filmový kotúč v podobe sklenenej plastiky z dielne výtvarníka Pala Macha - prevzali z rúk prezidenta fes­tivalu Petra Dubeckého.

MFFK Febiofest 2017 otvorila premiéra nového filmu Bohdana Slámu Baba z ľadu, ktorá je česko-slovensko-francúzskou koprodukciou.

 

V texte boli využité informácie tlačovej správy MFFK Febiofestu.